Menu

Uważajmy na amatorów - wybieraj tylko sprawdzonych projektantów

jak wybrać projektanta wnętrzKorzystanie z biur projektowych cieszy się coraz większą popularnością i korzysta z nich bardzo wiele osób. Nie zawsze wiemy jak nasz dom ma ostatecznie wyglądać, dlatego trzeba poradzić się specjalisty, który podpowie nam jakie materiały wybrać i detale przygotować. Gdy chcemy skorzystać z usług projektanta musimy jednak uważać, by skorzystać z usług prawdziwego specjalisty a nie amatora. Na co zwracać uwagę, by wybrać dobrego architekta? Czy lepiej wybrać biuro czy samodzielnego specjalistę? Istnieje obecnie duży wybór na rynku usług związanych z projektami wnętrz. Gdy stajemy przed decyzją, czy ma to być samodzielny specjalista czy wyspecjalizowane biuro musimy pamiętać, że niezależnie jaką decyzję podejmiemy zawsze będą jej plusy i minusy, które trzeba wziąć pod uwagę. Zazwyczaj zwracamy uwagę na ceny, które są dla nas swego rodzaju wyznacznikiem realizowanych usług. W rzeczywistości jednak drogie nie zawsz będzie oznaczać dobre i również w drugą stronę, cięcie kosztów może znacząco pogorszyć realizowane usługi.

Przede wszystkim nie powinniśmy niczego uogólniać. Nie można z góry zakładać, że samodzielny specjalista nie ma doświadczenia, a biura są bardziej profesjonalne. Praktyka daje bowiem wiele innych przypadków, gdy nawet amator jest w stanie stworzyć naprawdę ciekawe wnętrze. Uważajmy jednak, by nie trafić na całkowicie zieloną osobę w tych sprawach. Trzeba wybierać z głową, i na wybór dobrego specjalistę warto nieco czasu poświęcić. Zacznijmy od przeglądania katalogów różnych biur w sieci.

architekt wnętrzTam znajdziemy wiele ciekawych ofert, z których będzie można wybrać coś dla siebie. Nie skupiajmy się jedynie na wyspecjalizowanych biurach, rozważmy również wybór samodzielnie działającego specjalisty. Znajdziemy w sieci wiele ciekawych propozycji od osób, które skończyły ASP i zajmują się aranżacją wnętrz. Warto sprawdzić opinie na ich temat na forach, które są niezależne i będą dla nas dużą podpowiedzią. Następnie warto porozmawiać z potencjalnym wykonawcą. Dzięki temu zbadamy, czy jego wizja będzie odpowiadać naszemu projektowi i marzeniom o pięknym wnętrzu. Dodatkowo poznamy osobę, z którą przyjdzie nam współpracować i zobaczymy, czy będzie to taka osobowość, która nam będzie odpowiadać. Jeśli już poznamy oferty projektantów i wszystkie koszty, które musimy ponieść powinniśmy również dobrze zapoznać się ze wszystkimi zapisami umowy, którą będziemy podpisywać. Musimy wiedzieć jakie konsekwencje grożą w przypadku niedotrzymania umowy, a także jakie gwarancje mamy, gdy wykonawca nie będzie dobrze działał. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w trakcie realizacji usługi. Zanim wybierzemy projektanta powinniśmy więc dobrze przeanalizować oferty kilku biur i samodzielnych projektantów. Nie trzeba spieszyć się z decyzją a dodatkowe pytania, które zadamy specjaliście dadzą nam odpowiedź na kogo warto się zdecydować.

Spec-barwa.
Wykładowca na Wydziale Architektury Wnętrz.
Domorosły psycholog.
Wzrokowiec.