Menu

Wygodnie dla niepełnosprawnych

kuchnia dla osoby niepełnosprawnej

Obecnie nowoczesne wnętrza nie będą zawsze dobrym rozwiązaniem, jeśli pod uwagę weźmie się osoby, które mają ograniczenia ruchowe. To co dobrze się prezentuje nie będzie zawsze dla nich wygodne oraz bezpieczne. Dla osoby niepełnosprawnej należy zadbać o wiele kwestii. Trzeba między innymi wiedzieć, gdzie i jakie wnęki zastosować, aby udało się dopasować je do możliwości ruchowych takiej osoby.

Przy wejściu powinna znajdować się kuchnia. Dzięki temu można tam będzie wygodnie przygotować posiłki. Najlepiej jeśli na środku znajdzie się blat, który będzie służył do ich przygotowywania, będzie łatwo się koło niego poruszać. Oczywiście należy zadbać o dobry dostęp do mebli oraz wysokość tego blatu, który musi być dopasowany do takiej osoby.

Warto także zastanowić się nad ustawieniem szafek oraz dużego kąta, jeśli chodzi o ich otwieranie. Wszystkie urządzenia w kuchni powinno się ustawiać według odpowiedniej kolejności. Gdy przygotowuje się meble dla niepełnosprawnych to warto się zatroszczyć, by były tam zastosowane systemy, dzięki którym będzie się je z wygodą wykorzystywać. Na pewno będzie dobrze, jeśli szafki będą wykorzystywać specjalne windy, dzięki którym będą się przybliżać w pionie i poziomie do użytkownika.

Dzięki windom będzie można zmieniać wysokość szafek podobnie jak blatów, które mogą także mieć zastosowany taki system, jeśli tego potrzebujemy. Dobrze sprawdzać się będą elektryczne systemy do drzwi, dzięki którym można je cicho i łatwo otwierać oraz zamykać. Wystarczy lekkie pchnięcie, by skierować drzwi do zamknięcia. W pomieszczeniach należy stosować niewielkie meble, których wysokość będzie standardowa. W ten sposób będzie to wygodne dla osób niepełnosprawnych. Niekiedy trzeba zastosować niższe meble. 

Wszystko powinno zmierzać do komfortu osoby, która będzie je wykorzystywała w codziennym życiu. na pewno nie warto stosować udziwnień, ponieważ utrudnią one funkcjonowanie.

Wykładowca na wydziale Architektury Wnętrz. Ekodesignerka.
Techniczna-samowystarczalna.